Choď na obsah Choď na menu
 


Aj kompromisy vo vzťahu majú poznať hranice

12. 3. 2009

Sestra má na univerzite veľmi zaujímavú spolužiačku Tamaru. Minulý rok som s touto veselou dvojicou prežila pár nezabudnuteľných večerov. Tamara je osudová žena, neprehliadnuteľná, nádherná. No vďaka svojej inteligencii a jedinečnej povahe to nijako nezneužíva. Práve naopak, vždy je v pohode a má neuveriteľný nadhľad. Preto ma veľmi prekvapilo, ako a kde trávi toto leto...

Medzi študentmi sú veľmi obľúbené brigády v zahraničí. Mladí si idú užívať slobodu za hranice, trocha si „zaspíkujú“ alebo „zašprechujú“, zarobia peniaze a domov sa vrátia bohatší aj o pár zážitkov. Samostatnosť, dobrodružstvo, veľa eur. Dôvodov, prečo na pár mesiacov opúšťajú rodnú hrudu je niekoľko. Tento rok odišla aj Tamara. Nebola by to však ona, keby si nenašla výnimočný dôvod – lásku.

Po dvoch týždňoch od odchodu som videla vďaka webkamere Tamaru na obrazovke sestrinho počítača. Nespoznávala som to dievča. Bledá tvár, kruhy pod očami, po lícach jej stekali slzy. Najskôr nič nehovorila, len nariekala. Neskôr pomedzi vzlyky nadávala na prácu a ukazovala sestre opuchnuté nohy. Na otázky o priateľovi buď nereagovala alebo len zamrmlala, že on je veľmi vyťažený.

Neskôr som zo sestry dostala všetky detaily. Tamara bola vždy veľmi silná a sebestačná. Na jednej strane to mužov veľmi priťahovalo, na strane druhej ich vďaka týmto povahovým vlastnostiam s ľahkosťou odmietala. Až napokon prišiel jeden donchuan a Tamara skrotla. Po niekoľkých mesiacoch zavelila medzinárodná korporácia, v ktorej priateľ Richard pracoval, že kávu mu odteraz bude variť asistentka v Londýne. A milá Tamara sa rozhodla, že hneď po skončení semestra sadne na lietadlo - smer Britské ostrovy.

Niekoľko dní sa zaľúbenci tešili zo svojej prítomnosti a potom si Tamara začala hľadať prácu. Zo sľubovaného miesta vo firme, kde robil Richard, zrazu nič nebolo. A tak sebavedomá, inteligentná Tamara s niekoľkými rokmi praxe v reklamných agentúrach skončila ako čašníčka. Plakala, bolelo ju celé telo, no vždy nezabudla pripomenúť, že láska je láska. A možno o tom chcela presvedčiť len seba.

S Richardom sa videli veľmi málo, ona chodila domov v noci, on zase skoro ráno odchádzal do svojej klimatizovanej kancelárie. A rozhovorom o spoločnom návrate domov na jeseň sa akosi vyhýbal.

Richard sa zamiloval do sebaistého dievčaťa. Odišiel síce do cudziny z kariérnych a dosť sebeckých dôvodov, na odmietnutie tejto ponuky zo vznešeného obetovania sa kvôli láske ani nepomyslel. A možno by sa k Tamare napokon vrátil, keby si zachovala vlastnú tvár a neodhodila kvôli jednému neistému mladému vzťahu aj svoju hrdosť. Láska si síce žiada kompromisy, ale majú prichádzať od oboch partnerov.

Tamara pochovala svoje vlastné záujmy, sebadôveru, všetko, vďaka čomu bola pre mužov príťažlivá. Jej čin v mene lásky je síce vznešený, no nedáva jej istotu, že Richard si ju neprestane vážiť. Ufňukané ženy, pre ktoré sa muž stane bezkonkurenčným stredobodom vesmíru, v kurze práve nie sú. Snáď si to čoskoro uvedomí aj Tamara a my znova uvidíme jej rozkošne drzú tvár.

Autor: Nina Hatalová